Home / FAQ

Pricing...how does it work?

Cost usually breaks down to $10-16 per serving, depending on the type of dish. We charge cost of groceries plus a flat labor rate of $40 per dish ordered, regardless of number of the number of servings.

...

We know this can be confusing. So let us break it down. If you were to order 5 servings of the the Chicken Marbella (an entree), you would be spending roughly $65; $13 per serving.

...

Still a little confused? That's ok :) feel free to contact us here OR check out our blog post on getting the most bang for your buck with Taking Pure Joy.

How do I pay for my meals?

Where do you deliver?

Is there a minimum order?

When will my order arrive?

Packaging...glass or plastic?